قسمت 36: پیچ یا پرچ؟!

پیچ یا پرچ

پیچ یا پرچ

 

 

یکی از بحث­های داغ در مورد اتصالات صنعتی که همواره وجود داشته است مقابله بین اتصالات جوشی و پیچ و مهره‌ای و مزایا و معایب آن‌ها است. این بحث نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا وجود داشته و کشورهای مختلف با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف به انتخاب نوع اتصال می‌پردازند.

در انتخاب نوع اتصال فاکتورهای بسیار متعددی دخیل هستند که بعضی از آن‌ها شامل هزینه فرایند اتصال، متریال بکار رفته در اتصال، ضریب امنیت و از همه مهم‌تر نوع صنعت مادر استفاده کننده می­باشد.

 

مزایای اتصالات جوشی:

از مزایای اتصالات جوشی نسبت به اتصالات پیچی استفاده امن‌تر آن‌ها تحت بارگذاری دینامیکی است؛ (سیستم‌های پیچ و مهره‌ای به سیستم قفل کننده در بارگذاری دینامیکی برای جلوگیری از شل شدن این اتصالات بر اثر لرزش نیاز دارند) از دیگر مزایای این اتصالات، طراحی با مفاهیم ساده برای اتصال می‌باشد، مثلاً برای ساخت تیر ورق‌ها ، اتصال با جوش به سادگی قابل اجراست. اما اگر از اتصال با پیچ استفاده شود. باید با استفاده از نبشی، پیچ، مهره و واشر بال‌ها را به جان متصل کرد.

 

اتصالات جوشی

 

 

مزایای اتصالات پیچی:

این سازه‌ها به دلیل عدم نیاز به جوشکاری و سرعت بالای نصب بسیار مورد توجه می‌باشند. همچنین امکان باز نمودن سازه و استفاده مجدد، بی سرو صدا بودن هنگام نصب و اجرا و از همه مهم‌تر ایمنی بالا و مقاومت بیشتر در برابر زلزله و نیروهای جانبی در این اتصالات استفاده از آن‌ها را در ساختمان‌های مرتفع و دهانه سوله‌ها بسیار با ارزشمند می‌سازد. اما در کنار همه‌ی این مزایای ذکر شده باید به معایب این اتصالات نیز توجه شود.

 

اتصالات پیچی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 6 =

توسط
تومان